Regeneracja / Naprawa alternatora

Alternator produkuje prąd wykorzystywany przez samochód. Składa się z wielu części, które pozwalają na konwersję energii mechanicznej w prąd przemienny.

W jaki sposób działa alternator?

Alternator otrzymuje energię mechaniczną pochodzącą z silnika samochodu przy użyciu paska klinowego lub wieloklinowego. Dostarczona energia mechaniczna zamieniana jest w energię elektryczną i następnie rozprowadzana do wszystkich odbiorników elektrycznych w samochodzie.

Z czego składa się alternator?

Części, z których składa się alternator, mogą się popsuć. Są to między innymi:

  • Wirnik – zbudowany z wałka, w którym znajduje się zamknięte uzwojenie w biegunach pazurowych,
  • Stojan – zbudowany jest z zestawu cienkich płytek wykonanych z ferromagnetyka z odpowiednio nawiniętymi uzwojeniami. Jest to element, który wytwarza prąd.
  • Diody prostownicze – alternator produkuje prąd przemienny trójfazowy i musi zostać zamieniony za pomocą diod prostowniczych na prąd stały.
  • Regulator napięcia – który ogranicza napięcie i utrzymuje napięcie na poziomie około 14,4 V, niezależnie od prędkości obrotowej silnika. W przypadku, gdy napięcie spada poniżej 13,8 po radia czy świateł –  możemy przypuszczać, że regulator jest niesprawny.

Objawy uszkodzonego alternatora

Problemy z alternatorem mogą objawiać się w różny sposób. Regeneracja lub wymiana alternatora prawdopodobnie powinna odbyć się przy zauważeniu:

  • problemów z uruchomieniem silnika
  • widoczna kontrolka alternatora na desce rozdzielczej
  • nierównomiernie świecące światła samochodu

Wymiana lub regeneracja

alternatora

Alternator składa się z dużej ilości części eksploatacyjnych, które z czasem ulegają zniszczeniu. Najczęściej uszkadzającymi się elementami są szczotki i łożyska. Czasem zdarza się także, że jest to układ elektryczny. Przed wymianą alternatora, warto pomyśleć o jego regeneracji.

Regeneracja polega na demontażu podzespołu z samochodu i rozłożeniu go na części. Następnie dokonywane są pomiary pomagające określić przyczynę awarii. Po wykryciu problemu uszkodzone elementy są wymieniane, a następnie wszystko składane jest w całość. Regeneracja wykonana przez serwis daje gwarancję profesjonalnie przeprowadzonej usługi.

Zapraszamy do Auto Serwis Wawa w celu naprawy alternatora. Warszawa, ul. Muszkieterów 72.