Wymiana świec

W nowoczesnych samochodach problemy z zapłonem rzadko kiedy się zdarzają. W starszych samochodach niestety trzeba pamiętać, że wymiana filtrów czy oleju wiąże się także z wymianą świec na nowe. Nawet jedna świeca, która jest uszkodzona, może spowodować problemy, jako że brak zapłonu w choć jednym cylindrze powoduje zakłócenie pracy całego cylindra. Do katalizatora może dostawać się niespalone paliwo.

Co daje wymiana świec?

Zużyte świece można odczuć poprzez słabsze osiągi samochodu. Silnik uruchamia się ciężej, a także da się zauważyć zwiększone zużycie paliwa. Wymiana świec pozwala zwiększyć wydolność jednostki napędowej, a także zniwelować tak zwane wypadanie zapłonów, powodujące nierówną pracę silnika. Wcześniejsza wymiana pozwala także zapobiec sytuacji, w której świeca przestaje całkowicie działać. W takiej sytuacji może dojść do poważnych awarii silnika, na przykład, gdy kawałek uszkodzonej świecy wpada bezpośrednio do cylidra.

Kiedy należy wymienić świece zapłonowe?

Świece zapłonowe zużywają się w różnym tempie, w zależności od stylu jazdy kierowcy, stopnia eksploatacji i modelu samochodu. Ogólnie przyjęte jest w branży, że trwałość standardowych świec to około 30 tysięcy kilometrów. Jest to bezpieczny interwał, w jakim powinno udawać się na wymianę świec do serwisu. Nie ważne czy samochód jest nowy czy stary.


Problemom lepiej zapobiegać.

Dlaczego warto wymienić świece w serwisie samochodowym?

Niestety świece zapłonowe są elementem, których kondycji nie da się ocenić za pomocą wzroku. Oprócz tego przy wymianie nie wolno dobierać świec “na oko”. Należy udać się do specjalisty, który doskonale wie jak dopasować świece do konkretnego modelu samochodu i jego wersji silnikowej. W przypadku świec ważne są takie cechy jak wymiary, kształt oraz zakres, w jakim świece mogą pracować. Nieumiejętne wykręcenie świecy może spowodować złamanie izolatora ceramicznego, a zbyt mocne dokręcenie może sprawić, że pęknie stożek. Z drugiej strony zbyt słabe dokręcenie może spowodować uszkodzenie głowicy.

Cena wymiany świec w serwisie jest niewielka i powala uniknąć błędów wynikających z braku doświadczenia.

Zapraszamy na wymianę świec do naszego Auto Serwis Wawa. Warszawa, ul. Muszkieterów 72.